Telefón

+421 914 194 299

Napíšte nám

centrumskalnaruza@gmail.com

Otváracie hodiny

Na objednanie

Kraniosakrálna terapia (kst) je skvelý nástroj k sprevádzaniu detí životom. Či už začneme s kst pracovať pred počatím, počas tehotenstva alebo po pôrode, deti si k ošetreniu nájdu svoj pozitívny prístup.
Keďže ošetrenie kst v Skalnej ruži sa viac podobá kraniosakrálnemu balancingu než klasickému uvoľňovaniu blokád pomocou úchopov, pracujeme v spoločnom otvorenom poli. Aj preto nie je potrebné, aby ošetrované dieťa ležalo na lehátku.
Sprevádzanie ošetrením môže prebiehať v hre na zemi, pri fyzickom kontakte, ako je napríklad asistencia pri robení kotrmelcov či válaní sa po zemi, alebo dokonca aj úplne bez kontaktu s dieťatkom, napríklad cez ošetrenie mamičky.
Kraniosakrálna terapia je nápomocná pri vystredení a nacítení sa na vlastné telo, orientáciu v priestore, vnímanie, sústredenie, pri zhoršenom spaní, zlých snoch, po pôrode (bez ohľadu na priebeh a dobu, ktorá uplynula) a napríklad aj pri uvoľnení blokád, nesprávnych pohybových vzorcoch, bolestiach bruška či dys-poruchách.
Nie, nie je to všeliek. Ale je to podporný, uľavujúci a sprevádzajúci prostriedok, ktorý vytvára úžasné zázemie pre ďalšie terapie a otvára možnosti k riešeniu, prijatiu a upokojeniu.
Ako môže také sprevádzanie vyzerať?
Pri novorodencoch pracujeme s fyzickým uvoľnením lebečných švov, prípadne s bunkovou pamäťou a dotiahnutím pôrodných procesov. Najmä bábätká, ktoré zažívali kranio v prenatále, sa pri ňom nádherne uvoľnia a na malú chvíľu sa vrátia do stavu beztiaže v brušku.

Väčšie bábätká vieme ošetriť v priebehu hry či jemnej masáže, alebo v spánku. Niekedy je efektívnejšie v batoľacom veku ošetriť mamičku, pretože dieťatko sa orientuje podľa jej rozpoloženia a vystredenia.

Deti predškolského veku zaujmeme formou hry. Využívame hračky, didaktické pomôcky, zdravotnícke podložky Orthopuzzle a hlavne nenásilnú a úprimnú komunikáciu. Detičky v predškolskom veku sú veľmi vnímavé, otvorené a tiež sa učia hranice vlastného tela a sveta. Preto ich neošetrujeme na lehátku (iba ak v spánku) ale v hre, s dotykom alebo bez dotyku pracujeme v otvorenom poli, a telo dieťaťa sa učí podľa tela sprievodkyne. Ak cíti, že je sprievodkyňa autentická a otvorená, tiež sa uvoľní a samo si vyžiada, čo potrebuje. Niekedy je to fyzické uvoľnenie bránice či krku, inokedy dotiahnutie pôrodného procesu. Alebo veľmi konkrétna potreba, ako moja nedávna skúsenosť s malou klientkou, ktorá si po hodinovom „hraní“ vyžiadala priamy dotyk koža na kožu na pupku, aby som ho „opravila, lebo je pokazený“.

Úprimná a otvorená komunikácia sú pre nás základom. Autenticita a prežívanie vlastných procesov, emócií, skúsenosti, to všetko tvorí intímnu a otvorenú atmosféru, bezpečné prostredie pre vlastné procesy a emócie. Aj vďaka tomu je Skalná ruža miesto výnimočné, podporujúce a liečivé.

Odporúčané články

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *